Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü, kuzeyinde Akdeniz, güneyinde Kızıldeniz ile çevrili, üçgen biçiminde bir yarımadadır. Yüz ölçümü yaklaşık 60.000 kilometrekare olup, batısında Süveyş Kanalı, kuzeydoğusunda ise Mısır ve İsrail sınırlarına kadar uzanır. Sina Çölü, büyük dağlar ve geniş çöllerle kaplıdır. Çölün kuzeydoğusundaki Nil Nehri'nin kenarları geniş verimli topraklarla kaplıdır. Batı ve Doğu kollarıyla geniş bir araziye yayılarak Akdeniz'e dökülürler. Bunun dışında, çölün güneyindeki dağlardan gelen az sayıda akarsu da mevcuttur. Sina Çölü'nün güneyinde Nüveybe ve Şarm el-Şeyh yer alırken, doğusunda ise Büyük Rift Vadisi bulunmaktadır.

Sina Çölü Fay Hattı

Sina Yarımadası, jeolojik olarak bir fay hattında bulunduğu için volkanik oluşumlar oldukça fazladır. Bu nedenle bölgede çok sayıda dağ ve kayalık arazi vardır. Bölgedeki volkanik kaya türlerinden biri olan kuvars oldukça yaygındır. Ayrıca kömür, uranyum ve magnezyum gibi madenler de bulunur. Turizm, bölgenin önemli gelir kaynaklarından biridir.

Sina Çölü'nün Osmanlı Topraklarına Katılımı

Sina Çölü, 1260 yılından 1518 yılına kadar Mısır Memlük Devleti'ne aitti. 1518 yılında Yavuz Sultan Selim ile Memlük Devleti arasında yapılan Mercidabık ve Ridaniye savaşları sonucunda, Memlük Devleti yenilgiye uğratılarak Sina Çölü Osmanlı Devleti'nin topraklarına katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı'na kadar Osmanlı Devleti'nin kontrolünde kalan Sina Çölü, bu savaştan sonra İngiliz Devleti'nin kontrolüne geçmiştir. 1952 yılında Mısır'ın İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmesiyle Sina Çölü tekrar Mısır'ın kontrolüne geçmiştir. 1967 yılında Mısır Devleti ile İsrail Devleti arasında yapılan Altı Gün Savaşı ile Sina Çölü bu sefer İsrail'in eline geçmiştir. 1979 yılında İsrail Devlet Başkanı Menachem Begin ile Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat öncülüğünde imzalanan barış anlaşmasıyla Sina Çölü tekrar Mısır'ın topraklarına katılmıştır.

Nüfus ve Ekonomi

Sina Yarımadası'nda en çok nüfus Bedevi kabilelerinde, en az nüfus ise Zenmariler'dedir. Sıcak ve kuru iklim nedeniyle tarıma elverişli alanlar oldukça sınırlıdır. Ancak yer altı zenginlikleri ve petrol, bölgenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nevada Çölü Türleri ve Özellikleri

Nevada Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri

Çöl Bitkileri Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Varanı Türleri ve Özellikleri

Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri

Karakum Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Türleri ve Özellikleri

Çöl Türleri ve Özellikleri