Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Çöl Biyomu Türleri ve Özellikleri

Çöl biyomu, Çöl biyomundan bahsetmeden önce sizlere biyon nedir. Nasıl çeşitleri vardır aşağıdaki yazımda göreceksiniz. Benzer bitki ve hayvan topluluklarını barındıran bölgelerin her birine biyom denir. Aynı iklim koşullarının yaşandığı ve de bunun paralelinde farklı bitki örtüsüne sahip olan uçsuz bucaksız coğrafi alanlardır. Canlıları ve de yaşadıkları evreni içine almaktadır. Her biyomun kendine has iklim, hayvan ve bitki cinsine sahiptirler. Biyomlar iklim koşullarına ilişik olarak ayrılmışlardır. Her biyomun sahip olduğu egemen bitki örtüsü o biyomda yaşayan hayvan türlerini de etkisi altındadır.

Çöl biyomları, Bitki örtüsünün hiç olmadığı veya çok seyrek olarak bulunan bölgelerdir. Koordine olarak çöl bölgeleri yağmur yağmamaktadır. Belli aralıklarla kısa süreli yağışlar meydana gelebilmektedir. Çöl biyomlarında sıcaklık farkı çok yüksek sıcaklıklarda görülmektedir. Gündüzleri artı elli beş derecelere kadar yükselebilen sıcaklık geceleri eksi değerlere düşmektedir. Bu sıcaklık farkı nedeniyle çölde bulunan taşlarda çok büyük oran da çözülmeler meydana gelmektedir. Çöl biyomlarında su ihtiyacı az olan bitki türleri görülmektedir.

Çöl biyomu
  • Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası, İran, Avustralya ve ABD'de görülmektedir.
  • İklimin sıcak veya kurak olması sebebiyle bitki örtüsü çok seyrektir.
  • Bitkilerin kökleri uzun veya gelişmiştir. Kaktüsler gövdelerinde su depolayabilmektedirler.
  • Çölde yaşayan hayvanlar çoğu zaman susuzluğa dayanıklı olup açık renklidirler.
  • Çöl biyomu da görülen başlıca hayvan türleri yılan, akrep, kertenkele, örümcek, akbaba, fare ve benzer hayvanlar görülmektedir.
Yağmur yağdığı vakit gerekli suyu gövdelerine depolayan kaktüsler en önemli çöl bitkileri yer almaktadır. Çöl biyomunda yaşayan hayvan türlerine örnek vermek gerekirse sürüngenleri, böcekleri veya bazı kemirgenleri örnek verebiliriz. Başlıca en önemli çöllere örnek vermek gerekirse Gobi Çölü, Büyük Sahra Çölü, Arabistan Çölü ve Kalahari Çölü verebiliriz.

Çöl Biyomu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Çöl Kartalı Türleri ve Özellikleri

Çöl Kartalı Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Gobi Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Faresi Türleri ve Özellikleri

Çöl Faresi Türleri ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri

Sina Çölü Tarihi ve Özellikleri