Çöl Zambağı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Çöl Zambağı Türleri ve Özellikleri

Çöl zambağı bitkisinin anavatanı Afrika'dır fakat Amerika ve Japonya'da da kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Zambakgiller familyasına aittir. Kozmetik dalında çok fazla kullanılan ve kozmetik için önemli bir yere sahip olan bu bitki kültür bitkisi olarak da yetiştirilebilmektedir. Yaprakları kırıldığında çıkan özsuyu yanık tedavisinde kullanılmakta olup, enfeksiyon, parazit ve bakteri gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Yaprakları ile masaj yapıldığında cilt temizliğine ve cildin tazelenmesine çok önemli faydası bulunmaktadır. Ayrıca yapraklarından ishal yapıcı maddeler elde edilmektedir. Kozmetik ürünü olan çöl zambağı; aloe vera, ölümsüzlük bitkisi ve sarı sabır olarak da bilinmektedir.

Özellikle yara tedavilerinde ve yanık tedavilerinde çok sık kullanılmakla beraber büyük bir etki göstermektedir. Uzakdoğu'da cilt hastalıkları ve sindirim sistemi bozukluklarında çok sık kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çöl aslanı bitkisinin özünde 160 çeşit bileşen bulunmaktadır. İçerisinde bulunan aminoasitler, vitamin ve mineraller hastalıklara karşı korunmada önemli ölçüde bir destek sağlar.

Aynı zamanda çöl zambağının ekstresi çıkartılmaktadır. Aloe familyası yapraklarından çıkartılan öz suyu, güneşte veya ısıtılarak yoğunlaştırılmasıyla elde edilen ve yanık tedavisinde kullanılan ve çok iyi bir sonuç veren bir maddedir. Aynı zamanda aloe vera ekstresi de denilmektedir. Günümüzde tüm bayanların tercih ettiği nemlendirici kremler aloe vera içeriklidir.

Bu şifalı bitki özü deri yüzeyine uygulandığında yumuşatıcı, nemlendirici, onarıcı etkisini göstermektedir. Yaşlanmayı önleyici etkisiyle önemli ölçüde dikkat çeker. Ölü hücreleri cilt yüzeyinden kaldırır ve derinin gözeneklerini temizlemektedir. Bir yandan da deri yüzeyindeki tüm toksinleri kaldırır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler ile cilde tazelik kazandırır. Yeni hücre oluşumunda oldukça etkilidir.

Hafif bir kokusu olan çöl zambağı öz suyu hava ile temas halinde katılaşır fakat alkol ile temas ettiğinde anında erime gösterir. Bu jölemsi öz su kozmetik sektöründe ve aynı zamanda ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Aloe vera vitamin ve mineral açısından oldukça yüksek bir bitki özelliği taşır. Vücudu kuvvetlendirir ve sindirim sistemini kolaylaştırır. Müshil etkisi göstererek kabızlığı engellemektedir. Yanık ağrılarını ve yanık izlerini giderir. Güneş yanıkları, deri iltihabı, egzama ve böcek sokmalarına karşı oldukça etkilidir.

Çöl Zambağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Büyük Çölü Türleri ve Özellikleri

Namib Çölü Türleri ve Özellikleri

Namib Çölü Türleri ve Özellikleri

Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri

Çöl Yılanı Türleri ve Özellikleri

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Taklamakan Çölü Özellikleri ve Tarihi

Nevada Çölü Türleri ve Özellikleri

Nevada Çölü Türleri ve Özellikleri